ZAKAJ PREZRAČEVANJE Z IZKORISTKOM ODPADNE TOPLOTE?
Novi gradbeni materiali, kvaliteta gradnje, zatesnjenost oken in vrat so doprinesli k temu, da je potrebno stanovanjsko hišo prezračevati. Prezračevanje z izkoristkom odpadne toplote je v zadnjem času v velikem porastu. Dobro zgrajena in izolirana hiša, mora imeti prezračevalni sistem, ki:
Varujmo zdravje in naravo, varčujmo z energijo!
Sistem izkorišča toploto hiše in jo preko prenosnika toplote (rekuperatorja) vrne nazaj. Izkoristek prenosa toplote je 90% in več.
V preteklosti so se stanovanjski objekti prezračevali z odpiranjem oken in vrat ter njihovo netesnostjo. Takrat ljudje še niso poznali tako natančnega sistema tesnjenja in izolacije kot ga poznamo danes. Zaradi slabega zraka v prostoru je pozimi (ali poleti) potrebno odpreti okna. Zrak, ki ima pozimi -12°C vam skozi odprto okno pride v stanovanje, zato se prostori hitro ohladijo. Potreba po gretju se poveča, posledično tudi izdatki.
Danes se hiše prezračujejo s prisilnim prezračevanjem in izkoriščanjem odpadne toplote. Zrak iz prostora, temperature 22°C potuje skozi prenosnik toplote – rekuperator. V njem odda svojo toploto in odide v okolico. Sveži zrak, ki ima temperaturo -13°C pri prehodu skozi izmenjevalnik prevzame toploto prostorskega zraka in se ogreje.
Zaradi prezračevalnega sistema, odpiranje oken ni več potrebno.
Prednost pozimi:
- Varčevanje z energijo.
- Ne pride do podhladitve prostorov.
- Ni hrupa iz okolice.
Prednost poleti:
- Ne pride do pregretja prostorov.
- Ni žuželk (komarji, muhe, hrošči…)
- Ni hrupa iz okolice.
Že manjša oblika plesni, ki se pojavi na stenah lahko povzroči neugoden vpliv na imunski sistem in razne alergije. Največkrat v obliki glavobola, alergične reakcije kože, simptomi prehlada, viroze. Občutljivost otrok na plesen je večja, saj imajo občutljivejši imunski sistem. Plesen se zadržuje na delih, ki na prvi pogled niso opazni (pod preprogo, za tapetami, za omarami). S prezračevanjem prostorov v veliki meri preprečimo nastajanje plesnivih madežev.
Ali ste vedeli?
- da je vsak četrti alergik alergičen na hišne pršice?
- da živi med vlakni na naših posteljah in se hrani z delci odmrle kože?
- da alergije na pršice povzročajo iztrebki pršic, ki se s prahom dvigujejo v zrak, ki ga vdihavamo?
- da je bilo v žlički prahu, ki so jo posesali iz postelje 18.000 pršic?
Zaradi uravnotežene zračne vlage, ki jo dobimo z izmenjavo zraka, preprečimo razmnoževanje večjega števila pršic.
Najenostavnejše in ekonomično je, da se prezračevalni sistem predvidi v začetni fazi gradnje. Kasnejša vgradnja je zahtevnejša in običajno nekoliko dražja.
Prezračevalni sistem predviden pred gradnjo (projekt) ali vsaj v fazi gradnje je smiseln. Inštalacijo se enostavno skrije v AB plošči, tlaku, steni ali spuščenem stropu.
PREZRAČEVALNI SISTEM JE SESTAVLJEN IZ:
– Prezračevalne naprave
– Dušilnikov zvoka
– Razdelilnih komor
– Gibljivih plastičnih cevi
– Umirjevalnih komor
– Elementov distribucije zraka
– Elementov regulacije pretoka zraka
ELEMENTI ZA VGRADNJO PREZRAČEVALNEGA SISTEMA (SLIKE)
Prezračevalna naprava z rekuperatorjem
Razdelilna komora
Dušilnik zvoka
Prezračevalna antistatična-antibakterijska cev
Vpihovalna komora
Z ventilom